Pink Floyd’un Solisti Roger Waters: “Eurovision Asla İsrail’de Yapılmamalı!”

İngiltere’de yaklaşık 50 sanatçı 2019 Eurovision’u boykot etmek amaçlı BBC’ye açık mektup yolladı.

Aralarında dünyaca ünlü müzik grubu Pink Floyd’un solistinin de bulunduğu 50’den fazla sanatçı, 2019 Eurovision’un İsrail’de düzenlenmemesi adına BBC’nin EBU’ya baskı yapması gerektiğini belirten açık mektup yolladı. Mektubun bir kısmı ise şöyle,

“İsrail’in Filistinlilere uyguladığı insan hakları ihlallerini görmezden gelemeyiz.

“BBC kendi tüzüğü gereği ifade özgürlüğünü savunmak zorundadır. Dolayısıyla, yarışmayı bu özgürlüğün kısıtlanmadığı bir ülkeye taşımak konusunda baskı yapmalı ve ilkelerine uygun hareket etmelidir…

“Hem sanatçılar hem de BBC şunu unutmamalı ki, bizim Eurovision’da İngiltere’yi temsil edecek şarkıyı seçme şansımız varken, Filistinlilerin işgalden kurtulma ve özgürce yaşama şansı ellerinden alınmıştır.”

BBC ise bu mektuba şöyle cevap verdi,

Bu yarışma her zaman dostluk, bir arada yaşam, tolerans ve farklılıklara saygıyı ön plana çıkarmış ve desteklemiştir ve BBC’nin varlığını politik amaçlar için kullanmayı uygun bulmuyoruz. Bu sebeple bu seneki yarışmada yer alacağız. Ev sahipliği yapacak ülke, yarışmanın kuralları doğrultusunda belirleniyor, BBC’nin kararıyla değil.

Yazar Hakkında

Gökhan Taş

2011 yılından beri Eurovision'un en heyecanlı haberlerini sizlere ulaştıran bir Eurovisionsever. Portekiz'de yaşıyor ve seyahat etmeyi seviyor. Beni Instagram ve Twitter üzerinden 'gokhanttas' adıyla takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*