Lüksemburg’dan Türkiye’ye Uzanan Bir Hikaye: Anne Marie David

Yıl 1973’tü. Anne-Marie David, henüz 18 yaşındayken Eurovision Şarkı Yarışması’nda ‘Tu te reconnaótras’ adlı şarkısıyla Lüksemburg adına yarışmış ve birinci seçilmişti. Özellikle o yıllarda, renkli televizyonun yeni yeni yayıldığı bir dönemde yarışmada birinci olmak bir sanatçı için çok büyük sükse olarak görülüyordu. Kariyerinin tepe noktalarına doğru yürüyen David’e özellikle Fransa’dan pek çok teklif geldi. Ancak o, bütün bu teklifleri reddederek, “İkinci Vatanım” dediği, ancak hiçbir kan bağı bulunmadığı Türkiye’yi kendine kariyerini sürdüreceği ülke olarak seçti.

1973 Yılı Eurovision Şarkı Yarışması’nda ‘Tu te reconnaîtras’ adlı şarkı (ki bunun Türkçe aranjmanı aynı yıl-1973’te “Göreceksin Kendini” ismiyle Nilüfer tarafından yorumlanmıştı) ile Lüksemburg’a birincilik kazandıran Fransız şanatçı Anne-Marie David, 1975’de Eurovision’a Türkiye adına katılmak üzere yaptığı “Hayat Ve Ben” adlı şarkıyı Türkçe seslendirmişti. Bizim o yıllarda bir türlü başarılı olamadığımız bir yarışmayı kazanabildiği için Türkiye’de yere göğe konamamış ve çeşitli zamanlarda ülkemize gidip gelerek hem bir yerlerde çalışmış hem de plak yapmıştı.

“Sil Baştan” isimli şarkı ile birlikte aynı yıl bir 45’lik çıkarttı. 1975 yılında İzmir Fuarı Göl Gazinosu’nda Süheyl Denizci Orkestrası ile birlikte sahne aldı. O yıl HEY Dergisinin 1975 Yılının En İyileri YILIN TÜRKÇE SÖZLÜ ŞARKILARI sıralamasında “Hayat Ve Ben” şarkısı ile 10. oldu. Yine o yıl yönetmenliğini Hulki Saner’in yaptığı PEMBE PANTER filminde Müjdat Gezen (Muttalip/Panter Zeki), Ceyda Karahan, Muzaffer Hepgüler, Esen Püsküllü (Pervin), Mete İnselel (Cafer), Altan Günbay (Nuri Bey), Adile Naşit, Cevat Kurtuluş (Cafer’in Babası) ile birlikte rol de aldı ve filmde “Hayat Ve Ben” şarkısını seslendirdi.

1976 Yılında da yine Türkçe okuduğu sözlerini Çiğdem Talu’nun yazdığı “NEŞELİ GENÇLERİZ” isimli şarkıyı, bir aranjman olan “İNANMA” ile birlikte 45’lik olarak yayınladı. “Neşeli Gençleriz Biz” şarkısı, 60 ortalarında başlamış yabancı şarkıcıların Türkçe söylemesi’ işini 70’lere bağlayan bu şarkı, hem sahiden kıvrak melodisi hem de ‘Bir pantolon bir gömlek’li sözleri nedeni ile ilgi toplamıştı.

Anne-Marie David Türkiye’de bir de LP albüm çıkarttı. Bu albümde kendi 45’lik şarkılarının yanısıra Yeliz’den dinlemeye alıştığımız “Hayalimdeki Adam”, “Yaşadıkça”, “Kimbilir Belki Bir Gün” gibi şarkıları da yorumladı.

1979 Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Je suis l’enfant soleil”adlı şarkısı ile yarışmaya bu sefer Fransa adına katılıyor. Favori olmasına rağmen üçüncülerden biri oluyor. 1980 ile birlikte tekrar Fransa’da turnelere başlıyor ve yardım konserlerinde yer almaya devam ediyor. 1982-1983 yıllarında Norveç’te de büyük başarılara imza atıyor. 1985’te 4 Norveç eurovision jurisinden biri oluyor ve seçtikleri şarkı o sene birinci geliyor.
90’larda müzik piyasasından uzaklaşan Anne Marie David, 2000’lerde tekrar müziğe dönüp “Live in Charleroi”adlı bir albüm çıkarıyor. Piyanisti ile beraber Fransa’da zaman zaman sahne alıp Fransızca şarkılar söylüyor. 2005’te Eurovision 50. Yıl kutlaması’nda da sahne alıyor.

Anne-Maria David, ülkemiz adına Eurovisyona katılan bir dönemin ‘Türkçe söyleyen yabancılar’ kategorisindeki en iyi ve en nadir sanatçılarından biri olmuştur.

Yazar Hakkında

Ödül Tanı

Entrepreneur,traveler,cooker. Love dancing,singing,photography.Adore criticism,sarcasm,creativity,intelligence. JA-YE YAFL'14 TUTF 2/6 Med.Stud. LORE on IFMSA

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*