EBU’dan Netanyahu’ya: Yarışmaya Müdahale Etmeyeceksiniz!

Avrupa Yayın Birliği’nden İsrail Hükümetine uyarı niteliğinde mektup

EBU, İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu’ya siyasetçilerin gelecek yıl Mayıs ayında İsrail’de yapılacak 2019 Eurovision Şarkı Yarışması’nın prodüksiyonuna müdahale etmekten kaçınmaları için resmi bir mektup gönderdi. EBU ayrıca, İsrail yetkililerinin siyasi görüşleri, inançları ve cinsel yönelimleri nedeniyle ziyaretçilerin İsrail’e girmelerini engellememelerini veya kısıtlamamalarını istemiştir. Provaların, İsrail’deki dini cemaatin kutsal günü olan Cumartesi günü yapılması gerektiğini açıkça belirttiler.

Geçtiğimiz hafta bildirdiğimiz üzere, EBU Yönetim ve Danışmanı Jon Ola Sand geçen Perşembe günü KAN ile yapılan bir röportajda kanunu belirledi. Şabat’ın ev sahibi şehrin barındırma görevlerine müdahale edemeyeceğini söyledi. Cumartesi günü olmadan Eurovision’a ev sahipliği yapmanın imkansız olduğunu belirtmişti.

YNET’te yayınlanan mektuba ilişkin haberler, İsrail sosyal medyası üzerinde büyük tartışmalara neden oldu. Bazı yorumcuların mektubun sadece bir formalite olduğunu iddia etmesine rağmen, 2 yıl önce Ukrayna’nın Kiev’de Eurovision’a ev sahipliği yapmadan önce benzer bir mektup aldığına dikkat çeken diğer insanlar, daha büyük mekanı nedeniyle Kudüs’ün tercih edildiği öne sürülüyor. Mektupta Şabat meselesine açıkça değindi. Bu, Sand’ın İsrail medyası tarafından yorumlandığı ve Tel Aviv’i ev sahibi şehir olarak kabul ettiği son ifadelerine rağmen.

Bu arada, Kudüs adına yorulmadan tartışan Miri Regev, bugün Kudüs’ün ev sahibi şehir olduğunu düşünmesine rağmen, Tel Aviv’in bu hakkı kazanabileceğini söyledi. Her durumda, İsrail’in Eurovision’u başarılı bir şekilde üstleneceğinden emin olduğunu da sözlerine ekledi. Onun yorumları yıllık İsrail üst düzey yönetim komitesi sırasında yapıldı.

Ev sahibi şehir ile ilgili karar önümüzdeki birkaç gün içinde yapılacak. İsrail medyasına göre bu açıklama 48 saat içinde olacak.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*