Ulusal Finallerden Unutulmaz Şarkılar

Şüphesiz,ulusal final sezonu Eurovision takipçilerinin en sevdiği dönemlerden biridir,yoğun geçer ve kazanan şarkılar kadar kazanamayan bazı şarkılar da aklımızın bir köşesinde yer edinir. Elimden geldiğince çoğumuzun sevdiği veya çok konuşulan şarkıları bir araya getirmeye çalıştım. Tüm bu şarkıları tek bir listeye sığdırmak elbette mümkün olmayacağından siz de ulusal finallerden aklınızda kalan şarkıları yorumlarda belirtirseniz sevinirim. 

1- Mikael Saari – On It Goes

Bence UMK denince ilk akla gelen iki isim vardır: Saara Aalto ve Mikael Saari. Saara Aalto Eurovision’da ülkesini temsil etmeyi başardı fakat Mikael Saari UMK 2013’te 2. 2016’da ise 3. olabildi. Tam da şu sıralar seneye Finlandiya’yı temsil etmesinin istendiği konuşulurken,listede ona da yer vermek istedim. Umarım bir gün kendisini güçlü bir şarkıyla Eurovision’da görürüz.

2- Bryan Rice – Breathing

Bryan Rice Danimarka’daki değerli şarkıcılardan biri olsa da ne yazık ki bir türlü Eurovision’a gelmeyi başaramadı. 2010’da In a Moment Like This’e karşı kaybetti ve yarışmayı 2. tamamladı. 2014’te tekrar şansını denese de superfinal etabına kalamadı.

3-Gigi Radics – Úgy fáj

2013 A Dal’da en çok akıllarda kalan şarkı Úgy fáj’dır bence. Yarışmayı 3. tamamlayarak Eurovision biletini kaçırdı,sonrasında 2014 ve 2017’de tekrar şansını denedi ama olmadı,umarım bir gün Macaristan’ı temsil eder.

4- The Hardkiss – Helpless

2016 Vidbir’de Helpless pek çok fanın favorisiydi,grup totalde Jamala ile aynı puanı almasına rağmen halk oylamasında Jamala daha yüksek puan aldığı için The Hardkiss yarışmayı 2. tamamlayabildi. Seçilmiş olsaydı Jamala kadar iyi derece yapar mıydı bilinmez ama Helpless biz fanların gözünde ulusal final sezonuna damgasını vuran şarkılardan biri olarak kalacaktır.

5- Yohanna – Nótt

2009 Eurovision’da çoğumuzun gönlünde taht kuran Yohanna 2 yıl sonra tekrar yarışmaya döndü ve çok sevilen,kazanmasına kesin gözüyle bakılan Nótt,biraz da Sjonni’s Friends grubu üyelerinden Sjonni Brink’in trajik ölümünün etkisiyle 2. oldu.

6 – Melissa Lopez – The Point Of No Return

O yılın fan favorilerinden biri olan The Point of No Return için canlı performansta biten şarkılardan biri olduğunu söyleyebiliriz sanırım. Stüdyo versiyonu gayet akılca kalıcı ve çok insana hitap edebilecek tarzda olmasına rağmen canlıda bekleneni veremedi ve bu performans çokça eleştirildi. Melissa ulusal finali 4. sırada tamamladı.

7- Tayanna – I Love You

I Love You 2017’den bir şarkı olmasına rağmen şimdiden unutamayacağımız şarkılar arasında yerini aldı bence,seçilip Eurovision’a gitmesine kesin gözüyle bakılmasına rağmen,jüride birinci olsa da televoting’de yeterli oyu alamamış ve yarışmayı ikinci sırada tamamlamıştı. Tayanna’nın yarışma gününde hasta olduğu ve canlı performansının bu yüzden yetersiz olduğu söylenmişti. Bu duygu yüklü şarkı 2012 ulusal finalinden Dance şarkısıyla tanıdığımız Max Barskih’e aittir.

8- Danny Saucedo – In The Club

Hep İsveç’i temsil etmesini beklediğimiz ama bunu bir türlü başaramayan isimlerden biri de Danny Saucedo. Katılımlarının iddialı şarkıların olduğu yıllara denk gelmesinden olsa gerek Melodifestivalen’i solo olarak yarıştığı 2 yılda da 2. tamamlayarak Eurovision biletini ucu ucuna kaçırdı. Ayrıca Euphoria’nın Danny Saucedo’ya teklif edildiği ve reddettiği bilinir.

9-Emmy Liyana – OK ou KO

Bu yıl hemen hemen her şarkısı oldukça güzel olan bir ulusal final vardı ki: Destination Eurovision. Fanlarca çok sevildi ve devamını merakla beklediğimiz bir ulusal final haline geldi. Mercy dışında genel olarak fanlarca en çok destek gören şarkılardan biri de OK ou KO olduğu için bu yılki ulusal finaller arasından almayı tercih ettiğim şarkılardan biri de bu oldu. Emmy güçlü performansıyla jüride iyi bir puanla 2. olsa da halk oylamasına hayal kırıklığına uğrattı ve totalde yarışmayı 4. tamamladı. 

10- Kerli – Spirit Animal

Spirit Animal da 2017’ye ait yani yeni diyebileceğimiz bir şarkı olsa da listede kendine yer buldu. Çünkü Kerli’yi tanıyan çoktur,farklı tarzıyla öne çıkan Kerli gibi bir starın 13 yıl sonra tekrar Eesti Laul’e katılması birçoğumuz için heyecan yarattı. Canlı performansı sallantılı bulunsa da Eurovision’da ülkesini temsil edeceğine kesin gözüyle bakan çoktu,finalde ilk etabı birinci sırada tamamlasa da superfinal aşamasında Koit Toome & Laura ikilisine karşı kaybetti.

11- Ermal Meta – Vietato Morire

Festival di Sanremo ulusal final olmasa da listede İtalya’dan da böylesine güzel bir şarkıya yer vermek istedim. 2016’da Giovani’de yarışan Ermal Meta ertesi yıl Campioni’de şansını denedi,şarkıyı duyurmadan önce isim olarak çok ses getirmese de yarışma döneminde ve sonrasında sansasyon yarattı. Bu kadar yankı uyandırmasının sebebi güçlü bestesinin yanında aile içi şiddetle alakalı ve bizzat Ermal Meta’nın kendi hayat hikayesini anlatan bir şarkı olması,özetle şiddet görenlere “ölmeyi yasaklıyor.” Ermal Meta,Non mi avete fatto niente ile efsane olsa da,asıl solo kariyerinde çıkış yaptığı şarkısı Vietato Morire’dir ve bence İtalyan müzik tarihine damgasını vurmuş bir şarkıdır,Francesco Gabbani karşısında 3. olarak yarışı kaybetse de.

12-Lauris Reiniks – Banjo Laura

Letonya’dan bir şarkı ile devam ediyoruz. Letonya’da bir star olan ve 2003 yılında F.L.Y. grubunun bir üyesi olarak temsil eden Lauris Reiniks 2011 yılında solo olarak tekrar şansını denedi. Superfinal aşamasına kadar gelmeyi başaran bu sempatik şarkı Angel in Disguise karşısında 2. oldu.

13- Simone – Heart Shaped Hole

Simone epey tanıdık bir isim,pek çok kez Eurovision için şansını denedi. Heart Shaped Hole yarıştığı yıl DMGP’in fan favorisi diyebileceğimiz şarkısı olsa da superfinal aşamasını 3. tamamladı. Bence bu güzel şarkı ile Eurovision’a gidebilseydi finale çıkma ihtimali daha yüksekti,umarım bir gün kendisini yarışmada görürüz.

14- Catarina Pereira – Mea Culpa

Önceden Eurovision’a da şarkı yollamış -Senhora do mar,Cvet z juga gibi- bir ekibin yaptığı bu şarkı o yılın ulusal finalde en çok favori gösterilen şarkısıydı fakat finalde 2. olabildi ve bu Catarina’nın Eurovision için ilk denemesi değildi,2010’da da ulusal finalde yer aldı. Ayrıca Festival da Canção 2014’e ait şöyle bir Eurodrama var: Catarina Pereira ve ulusal finali 3. sırada tamamlayan Rui Andrade,kazanan şarkının bestecisinin sonuçlara müdahale ettiğini iddia ettiler.

15- Loreen – Statements

Bana göre aldığı sonuç itibariyle 2017’nin şoku olan şarkıyla devam ediyoruz. Euphoria ile sadece Eurovision’da değil dünyada da sükse yaratan Loreen bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl Eurovision’da tekrar yer almak istedi. Bazılarına göre -buna ben de dahilim- Euphoria’dan çok daha iyi bir şarkı olan Statements ile final bile göremeden Andra Chansen aşamasında elenerek şok yarattı. Ama bu muhteşem şarkı ve çarpıcı performans biz fanlar tarafından unutulmayacaktır diye düşünüyorum.

16-Margaret – Cool Me Down

Polonya ulusal finalinin başından beri favorisi olan,hatta bahislerde daha şarkı seçilmeden Polonya’yı 1. sıraya yükselten bu şarkı da yetersiz canlı performansın kurbanlarından biri olarak ulusal final tarihine geçti. Michał Szpak’a karşı sürpriz bir şekilde 2. oldu. Michał Szpak’ın Eurovision’daki sürpriz başarısı “Bir bildikleri varmış.” dedirtse de,Cool Me Down çoğumuzun Eurovision’da görmek istediği şarkılardan biriydi. Ayrıca o yılki OGAE Second Chance yarışmasının birincisi oldu. Şarkının ekibinde Eurovision’da yakından tanıdığımız Alex P. ve Linnea Deb de bulunuyor.

17- Adelén – Bombo

Seveni olduğu kadar nefret edeni de çok olan Bombo’ya o yılın en çok konuşulan şarkılarından biri olduğu için yer vermek istedim. Bu kadar çok konuşulmasının en büyük sebebi Adelén’in canlı performansı oldu,epey eleştiri aldı. Goldfinal aşamasına kadar gelse de yarışmayı 2. tamamladı. Ayrıca o yılın OGAE Second Chance birincisi seçildi.

18-Mariette – A Million Years

Melodifestivalen’den sevdiğimiz pek çok şarkı olduğu için seçim yapmakta zorlandım ama son yılların yükselen isimlerinden Mariette bu listede olmazsa olmaz diye düşündüm. 2015’te şansını denemişti,2 yıl sonra yarışmaya döndü fakat 2017 OGAE Second Chance yarışmasının birincisi seçilen A Million Years,Melodifestivalen’de 4. olabildi.

19- Aitana & Ana Guerra – Lo Malo

Yine bu yıldan İspanya ulusal finaline ait çok sevilen bu şarkıya yer vermek istedim. Klibi yaklaşık 59 milyon izlenmeye ulaşan bu şarkının sadece Eurovision’da değil dünyada da çok tutabileceğini,hit olabileceğini söyleyenler vardı fakat son etabı 3. sırada tamamlayabildi.

20 -The Kolors – Frida (Mai,Mai,Mai)

Son olarak bu yılki ulusal final favorime yer vermek istedim. Uzun süredir Sanremo’ya katılmaları beklenen bir grup olan The Kolors bu yıl inanılmaz bir şarkıyla yarışmada boy gösterdi ama büyük hayal kırıklığı yaratarak yarışmayı 9. sırada tamamladı. Bu sonucu tamamen şarkının Festival di Sanremo konseptine uygun olmamasına bağlayamayız elbette -çünkü Occidentali’s Karma’nın kazanması gibi bir gerçek var- bununla beraber yarışmayı izleyen yaş grubuna,grubun ülke çapında çok ünlü olmamasına bağlayabiliriz. Pek iddialı şarkıların olmadığı bir yılda yarışmasına ve muhteşem canlı performansa rağmen İtalyan seyirciyi fazla etkileyememiş olsa da,pek çok kişiye hitap edebilecek bu rock parça bence Eurovision’da çok tutabilirdi,benim için efsaneler arasında çoktan yerini aldı.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim,umarım keyif almışsınızdır. 

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*