İsrail’in 2019 Eurovision Ev Sahipliği Tehlikede!

Krizler, krizler!

Bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazandı ve ödül olarak gelecek yılın yarışmasına ev sahipliği yapmak için hak kazandı. Ancak, Eurovision 2019’u ağırlayan İsrail, bugün tehlikede.

Bunun nedeni, İsrailli kamu yayıncısı KAN’ın bugün, yarışma için gereken 12 milyon avroluk güvenlik teminatının olmadığını açıkladı.

Kan başkanları, Başbakan Benjamin Netanyahu da dahil olmak üzere, hükümet yetkililerine tehdide karşı uyarıda bulundular. Bu uyarı, İsrail hükümetinin Kan’ın 2019’daki bütçesini artırmayı reddetmesinin ardından geldi.

“Böyle bir hamle [Kan’ın bütçesine bir artış yok], şirketi, yasaya aykırı ve kapsamlı faaliyetlerini tehlikeye atan bir bütçe açığıyla bırakacaktır.”

Mektup devam ediyor, “Bu nedenle, yayın kurulu, gerekli güvenlik mevduatını karşılayacak bir kaynak bulmanın yanı sıra, rekabeti üretmek için uygun bütçeyi sağlamaya yönelik bir girişimde bulunmak için ilgili taraflara hitap ediyor.”

Tehdite rağmen, Netanyahu’nun Kan’a zaten tahsis edilen yıllık bütçesi 700 milyon olan (190 milyon dolar) olduğunu söyledi. İsrail medyası 2019 yarışmasının şu anki bütçeden gelmesi gereken 41 milyon dolarlık bir bedele mal olacağını gösteriyor.

Netanyahu devletin ödemediğini söylemesine rağmen, Haberleşme Bakanı’nın Kan’ı depozitoyu karşılamak için kredi verdiğini bildirdi. Ancak Kan bu şartları reddetti ve bunun yerine bütçedeki artışı istedi.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*