Euphoria Anıları: “Sadece bir mesaj attı: Ooops.”

2018 gibi stresli bir sezonu geride bıraktık. Ama ortalık sakinken bir 2012’ye geri dönüp bakalım mı? Çoğumuz Euphoria’nın zamanında Danny Saucedo’ya verildiğini ancak Danny’nin bunu geri çevirdiğini ve sonuçta Loreen tarafından söylenen Euphoria’nın Eurovison’un global çapta çıkan son hiti olduğunu biliyoruz.  Peki bu kadar basit mi gerçekleşti? Tabiki hayır.

Son bahar boyunca Christer Björkman ve Danny Saucedo’nun ekibi Danny’nin 2012’deki Melodifestivalen şarkısı olan “Amazing” üzerinde çalışmışlardı. Şarkıyı hem ticari bir başarı hem de uluslararası çapta bir hit yapmaya uğraşıyorlardı. Mesela şarkının adına karar verirken Danny “Awesome” isminde ısrarlıydı ancak Christer anlaşılması ve hatırlanması çok daha kolay olacağı için “Amazing” olmasını istiyordu hatta Danny’e “Danny unutma etkilememiz gereken 42 ülke var.” dedi. Düşünün şarkı onlar için çoktan Bakü’ye gitmişti. Christer 2010’da yarı finale takıldıktan ve 2011’de oylamanın ilk yarısından sonra 3.lüğe düştükten sonra bu sefer işi şansa bırakmak istemiyordu. Biraz da bundan dolayı Melodifestivalen’den önce bütün dikkatini Danny’e vermişti bu süreçte Loreen akıllarının ucundan bile geçmiyordu. Loreen onlar için bir yıl önce Andra Chansen’de Sara Waga’ya elenmiş (Komik değil mi Loreen bundan 5 yıl sonra Sara Waga’yı 4. yarı finalde eledi.) bir sanatçıydı. Yine de Christer onu ilginç bir sanatçı olarak hatırlıyordu ama 2012 için değildi sonuçta Loreen gibi bir ismin Danny’e harcanmasını istemezdi değil mi?

O dönemde ellerine bir şarkı daha geçti. Şarkıyı Freja adlı bir kız söylüyordu. “Euphoria”. Şarkı iyidi ancak bir sıkıntı vardı şarkı Freja’ya uygun değildi. Jüri grubuyla bir müddet düşündükten sonra akıllarına gelen ilk isim Agnes’di. Evet evet “Release Me” Agnes. Tam iletişim kuracaklardı ki o sabah Björkman’ın aklına Loreen geldi hatta şöyle açıklıyor “Sanki gece uyurken bilinçaltım bir anda Loreen’i bana hatırlattı ve sabah onun ismi aklımda uyandım.”  O dönemde Loreen yarışmaya geri dönmeyi aklından bile geçirmiyordu. Christer jüriye Loreen fikrini sundu birkaç saniyelik bir sessizliğin ardından jürinin başında bulunan Martin Österdahl “Başkası olamazdı!” dedi. Şarkıyı Loreen’e göderdiler Björkman’ın umudu Loreen’in ruhunu şarkıya yansıtabilmesiydi. Loreen’le iletişimde bulunduğu süreyi şöyle yorumluyor “Loreen’le çalışmak kolay değil onu fazla sıkamazsınız hatta onu bir ata benzetiyorum fazla sıkarsanız kaybolup gidebilir onun serbest bir arazide koşmasına izin vermelisiniz.”  Loreen bu süreç boyunca Björkman’a bir sürü demo attı ve işin kötü tarafı demolar her geçen gün daha da ilginçleşiyordu ve bu iyi bir şey gibi gözükmüyordu. Björkman kaç tane dinlediğini hatırlamıyor ama bir şeyden emin bu demolarının hiçbirinin bir hit olma şansı yok ama Loreen’in bu şarkıda olması lazım çünkü bir yandan da Loreen’in şarkıya kattıklarından çok memnun bu yola baş koyan Björkman şarkı yazarı ve yapımcı Peter Boström’ün kapısını çalıyor. Bu ikilinin iyi bir iş çıkaracağından emin. İki haftalık yoğun bir çalışmadan sonra şarkı hazırdı. Björkman onu Vaxjö’deki ilk yarı finale koydu.

Prova zamanı gelip çatmıştı  ilk provayı gördükten sonra Loreen’in koreografi takımına gitti ve “Sizce de biraz fazla karanlık değil mi?” diye sordu gelen cevap netti “Hayır!” Loreen daha fazla görünmemeliydi. Daha sonra gidip Loreen’e sordu ve Loreen de şovu karanlık tutmakta kararlıydı. Björkman bu konuda “Doğruyu söylemek gerekirse şovunda  ne yapmak istediği hakkında bu kadar net bir vizyonu olan bir sanatçıyla karşılaşmak gerçekten zor.” diyor. Uzun bir süreçti ancak sonunda ellerinde kaliteli bir iş vardı. Cuma akşamı gelip çatmıştı kostümlü prova zamanıydı. Işıklar, teknik ekip, ses ve koreografi herşey tamamdı yani şov zamanı gelmişti. Björkman provayı izlemişti ve birçoğumuzun verdiği tepkiyi vermişti. “İşte Eurovision 2012 birincisi.”  ve Danny Saucedo’nun menajerine yalnızca bir kelimeden oluşan şu mesajı attı: Ooops.

İşte böyle tabiki hikaye burada bitmedi ama şimdilik burada kalsın daha birçok hikaye yolda yavaş yavaş gelecek.

Yazar Hakkında

Gökhan Taş

2011 yılından beri Eurovision'un en heyecanlı haberlerini sizlere ulaştıran bir Eurovisionsever. Portekiz'de yaşıyor ve seyahat etmeyi seviyor. Beni Instagram ve Twitter üzerinden 'gokhanttas' adıyla takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*