Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi Azerbaycan!

Son 4 gün!

2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nın 1. Yarı finaline 4 gün kaldı. Bugün geri sayımda Azerbaycan’dayız. Azerbaycan yarışmaya ilk kez 2008 yılında katılmış, o yıldan günümüze 11 kez katılmıştır. En iyi derecelerini 2011 yılında birinci olarak alan Azerbaycan’ın en kötü derecesi ise 2014 yılında aldığı 22.liktir.

Azerbaycan yarışmaya katıldığı yıldan günümüze Görevlendirme veya Ulusal Final yöntemleriyle temsilcisini seçmiştir. Bu yıl Görevlendirme yöntemini kullanan Azerbaycan’ı “X My Heart” adlı şarkısıyla Aisel temsil edecek.

Gelelim halley editörlerinin şarkı hakkındaki yorumlarına ve puanlarına:

Onur: Azerbaycan bu yıl bana bir sönük geldi. Aisel ilk açıklandığında bir jazz şarkıyla gelmesini isterdim daha iyi olurdu sanki. Bulunduğu yarı final ve sıralamayı görünce sınırda finale çıkabileceğini düşünmüştüm ama provalara baktığımda Azerbaycan sahnelemeyi güzel yapıyor bu yüzden sıkıntı çekeceğini zannetmiyorum.

puan: 5/12

Gökhan: O kadar kötü yorum yapılmasına rağmen ben X My Heart’ı seviyorum. Evet şarkı sanki yine bir Melodifestivalen’e kabul almamış veya Malta ulusal finalinde yarışmış bir şarkı gibi. Aisel bir jazz sanatçısı ve pop tarzında söylemesi ona yine yakışmış. X My Heart belki iddialı değil ama Eurovision açılışı için oldukça iyi bir şarkı. Finalde ilk on şansı göremiyorum yine de.

puan: 7/12

Ödül: Azerbaycan’ı çok sevsem de maalesef artık eskisi kadar yarışmada heyecanlandırmıyorlar. Avrupa’da Azerbaycan’dan hevesini aldı gibi. Dolayısıyla şarkıyı sevsem de maalesef finale bile çıkamayabilir diye düşünüyorum ilk defa. Keza çıkarsa finalde 15-20 arası bir sıralama alabilir.

puan: 8/12

Oğuzhan: Gözümde Azerbaycan yılın en büyük hayal kırıklıklarından biri. Yıllar sonra hareketli bir şarkıyla dönmeleri mantıklı bir fikirdi ancak “X My Heart” daha önce duyduğumuz şarkılara o kadar çok benziyor ki, açıp dinlemek için özel bir istek duyamıyorsunuz. Üstelik Azerbaycan şarkıcı ve sanatçı arasındaki bağ konusunda da fazlasıyla özensiz. Aisel gibi ağır balladları rahatlıkla göğüsleyebilecek bir sanatçıları varken, neden böylesi sıradan bir pop şarkısını ona vermeyi tercih etmişler bilemiyorum. İster istemez bu durum performansa da yansıyor ve sonuç pek iç açıcı olmuyor. Final konusunda şanslarının düşük olduğu kanaatindeyim. Çıkarlarsa da muhtemelen 9. ya da 10. olarak çıkacaklar ve finalde son sıralarda yer alacaklar.

puan: 3/12

Rana: Öncelikle şunu söyleyeyim Aisel’den çok umutluydum kendisi Jazz müzisyeniymiş,neden bu tarzda bir şarkıyla yarıştığını asla anlamıyorum belki Jazz’ı riskli buldular ama kendi tarzıyla yarışsa şu an gayet öne çıkabilirdi,her koşulda şu ankinden daha iyi durumda olacağı kesindi. Yarışmada Dream Team olayı artık bitsin istiyorum,kendilerini çok tekrarlıyorlar,çok demodeler o ekiple çalışılmasa artık keşke. Aisel’in sesi gerçekten çok güzel,sesine yazık oluyor bence maalesef çok duyduğumuz türden ve özellikle Skeletons sonrası Azerbaycan’a asla yakıştıramadığım bir şarkı,yılın hayal kırıklığı hatta. Son yıllarda finale zaten biraz ucu ucuna çıktılar pek iyi dereceler alamıyorlar,yarı final çok zor,ilk sırada sahne alacak o yüzden bu sene elenebilirler ama bilemiyorum bir şekilde çıkabilir de.

puan: 4/12

Mustafa: Şu ana kadar Azerbaycan’ın finale çıkmasını hep istedim ama bu sene bu şarkıyla finali kesinlikle hak etmiyor ama ülkeden dolayı kesin finalde olacaktır.

puan: 3/12

ORTALAMA: 5

Diğer Geri sayımda değerlendirdiğimiz ülkelere bakmak için: buradan bakabilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*