Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi Kıbrıs!

Son 5 gün!

2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nın 1. Yarı finaline 5 gün kaldı. Bugün Geri sayımımıza Kıbrıs ile devam ediyoruz. Kıbrıs yarışmaya ilk kez 1981 yılında katılmış, o yıldan günümüze 35 kez katılmıştır. En iyi derecelerini 1982 ve 2004 yıllarında aldığı 5.liktir. En kötü derecesini ise 1986 yılında sonuncu olarak almıştır.

Kıbrıs katıldığı yıldan günümüze Görevlendirme veya Ulusal Final yöntemlerini kullanarak temsilcisini seçmiştir. Bu yıl Görevlendirme yöntemini kullanan Kıbrıs’ı “Fuego” adlı şarkıyla Eleni Foureira temsil edecek.

Gelelim halley editörlerinin şarkı hakkındaki yorumlarına ve puanlarına:

Onur: Hırvatistan ve Bulgaristan için dediklerim Kıbrıs için de geçerli. Yarışmadan çekilenler bir sonraki yarışmaya döndüklerinde çok başarılı oluyor. Eleni’yi çok eskiden tanırım Yunanlılar ona boşuna “QUEN” demiyor. Hele provaları izledikten sonra Kıbrıs müthiş bu sene bana kalırsa ilk 3 içinde finale çıkar diye düşünüyorum.

puan: 10/12

Gökhan: Yılın divası Eleni! Ivi Adamou’nun yarım bıraktığı işi bu yıl Eleni Foureira tamamlıyor gibi ve Fuego da yılın en dinlenilebilir şarkılarından biri. Bütün yaz dinleyebileceğim, hatta önümüzdeki yaz bile aklıma gelebilecek bir şarkı. Eleni’nin zaten profesyonel bir sanatçı olduğunu biliyoruz. Yarışma sonrası da Fuego’yu Spotify listelerinde göreceğiz gibi.

puan: 10/12

Ödül: 2012’den sonra ortalığı kasıp kavuracak bir Kıbrıs geldi! Ama bu yıl Ivı’den farklı olarak vokal performansı çok güzel. Bu yıl Kıbrıs’a gerçekten şans veriyorum. Sahneleme dendiği gibi güzel olursa bu küçük ada ülkesi siyaseti yenip ilk 3’e girebilir.

puan: 10/12

Oğuzhan: Kıbrıs, yıllardır Eurovision’da özlemini duyduğumuz bir tarzla karşımızda. Şarkıyı çalmaya başladığı andan itibaren insanı içine alıyor ve sonuna kadar kendini dinletmeyi başarıyor. Şarkıyı açarken modunuz ne olursa olsun bir anda kendinizi ritme kaptırmış buluyorsunuz. Bu yüzden 2018′in en sevdiğim şarkılarından biri. Listemde ikinci sırada yer alıyor. Eurovision’da ne yapar sorusuna gelecek olursak, final konusunda bir sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Finalde ise Kıbrıs’ın ülke olarak potansiyeli hesaba katıldığında üst sıralara erişmesi pek mümkün değil gibi. Yine de sürprize açık ülkelerden. TOP 5 yapmalarını fazlasıyla isterim.

puan: 10/12

Rana: Dinlemekten asla sıkılmadığım şarkılardan,Eleni’nin Eurovision’a gelmesini bir çoğumuz yıllardır bekliyoruz bence çok güzel bir şarkıyla geldi. Aslında daha etnik bir şarkı beklemiştim ama zamanla daha da çok sevdim,bu tarz şarkılardan her yıl en azından 1 tane olmalı bence. Canlı performansını hiç görmedik ama aklımda tek bir soru işareti bile yok hem vokal hem de şov açısından muhteşem bir şey izleyeceğimizi düşünüyorum. Ek olarak seyirciyi çok kolay yakalayabilecek,akılda kalıcı bir şarkı olsa da sanki beklediğim kadar öne çıkmıyor,umarım sahnede büyür,1. yarı finalde yer aldığı için net finalist diyemiyorum ama bence sahne çıkış sırası açısından da şanslı olduğu için final görecektir,umarım iş yapar.

puan: 10/12

Mustafa: Tam bir yaz şarkısı. Ülke Kıbrıs olunca top 5 şansı kesinlikle vermiyorum ve bana canlı performansta kötü olup bu da sonucu etkileyecek gibi geliyor. Genelde bu tarz şarkıların kaderi o. Mayıs’ta göreceğiz.

puan: 9/12

ORTALAMA: 9,83

Diğer Geri sayımda değerlendirdiğimiz ülkelere bakmak için: buradan bakabilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*