Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi Estonya!

Son 6 gün!

2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nın 1. Yarı finaline 6 gün kaldı. Bugün geri sayımımıza Estonya ile devam ediyoruz. Estonya yarışmaya ilk kez 1994 yılında katılmış, o yıldan günümüze 24 kez katılmıştır. En iyi derecesini 2001 yılında alan Estonya’nın en kötü derecesi ise 2016 yılının yarı finalinde aldığı sonunculuktur.

Estonya yarışmaya katıldığı yıldan beri Ulusal Final düzenlemektedir. Bu yıl yapılan Ulusal Finali “La forza” adlı şarkıyla Elina Nechayeva kazanmıştır.

Gelelim halley editörlerinin şarkı hakkındaki yorumlarına ve puanlarına:

Onur: İtalyancaya aşık olduğumu herkes bilir. Ulusal Finalde de favorimdi. Elina ses konusunda sorun yaşamıyor. Bunu provalarda da gördük gösteri de var hani şu projeksiyonlu elbise en büyük kazanma adaylarından biri bence.

puan: 10/12

Oğuzhan: Estonya, ulusal final gününden bu yana en çok konuşulan ülkelerden biri olmayı başardı. Fanlar arasında da fazlasıyla seviliyor. Ancak tüm bunların Eurovision’da başarı getirmeyi garanti etmediğini çokça gördük. Elina’nın sesi gerçekten çok iyi. Ama şarkı söz konusu olduğunda herhangi bir özgünlük göremiyorum. Birçok yerde duyabileceğimiz sıradan bir opera şarkısı. Şov konusunda abartılar olsa da 2012′de Azerbaycan’da ve 2013′te Moldova’da çok daha iyi iyilerini gördüğümüzü kabul etmek gerek. Fan balonu misali şişirildiğinden, birinci yarı finalde takılma şansı olduğunu düşünüyorum.

puan: 6/12

Ödül: Pop-operayı oldum olası sevmişimdir 2009 İsveç 2011 Fransa ve tabi ki 2015 İtalya. La Forza maalesef benim için 2015 ve 2011’in gerisinde ama Elina’nın sesi gerçekten çok iyi. İyi bir sahneleme de olacağı için çekim açılarına göre ilk 10’a girecektir

puan: 8/12

Gökhan: Elina’nın sesine yorum yapacak kadar müzik bilgimiz yok, mükemmel ötesinde evet. Ancak La Forza benim için eskimiş, normal bir opera şarkısı. Projeksiyon kostümü olmasa şarkının bir etkisi de kalmıyor ki bu kostümün benzerleri (daha iyileri) Azerbaycan ve Moldova tarafından kullanılmıştı bile. Opera – pop Il Volo söylemediği sürece çok ilgimi çekmiyor ve La Forza için de aynısını düşünüyorum.

puan: 4/12

Rana: Aslında sevmem gereken bir şarkıydı hem İtalyanca hem opera ama sanırım ben bu tarz değil daha çok pop opera sevdiğim için bana hitap etmeyen bir şarkı La Forza. En fazla birkaç kere dinlemişimdir. Bu yılki şarkılar içinde farklı ve gayet yüksek kaliteden bir şarkı olabilir o yüzden saygım sonsuz ama ben bu şarkının aynısından yarışma dışında milyon kez duydum o açıdan pek özgün bulmuyorum,neden bu kadar kazanma adayı olarak gösterildiğini de anlamıyorum çünkü normalde bu tip yarışmalarda hiç değer görmeyen bir tarz bu. Ben iş yapacağına da kazanacağına da inanmıyorum hatta yarı finalde elenebilir bile ama olur da jüri birincisi falan olursa Grande Amore’yi 6. yapan jürinin La Forza’yı 1. yapmasına üzülürüm,Il Volo’nun suçu neydi o zaman? Finale çıkma ihtimali yüksek ama net finalist olarak görmüyorum. Belirtmek istediğim bir şey daha var vereceğim puan tamamen şarkı bana hitap etmediği için,dinlediğim bir şarkı olmadığı için düşük olacak,klasik tarzda bir şarkıya bu puanı layık gördüğüm için değil,puanlamamı hep bu şekilde yapıyorum zaten yoksa şarkının kalitesi tartışmaya açık değil.

puan: 4/12

Mustafa: Bu senenin en farklı şarkılarından. Ancak opera pop’un Eurovision’da tutmaması nedeniyle kazanmaya aday görmüyorum. Finale çıkar, top 10’u zorlar.

puan: 6/12

ORTALAMA: 6,33

Diğer Geri sayımda değerlendirdiğimiz ülkelere bakmak için: buradan bakabilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*