Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi Bulgaristan!

Son 8 gün!

2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nın 1. Yarı finaline 8 gün kaldı. Bugün geri sayımımıza Bulgaristan ile devam ediyoruz. Bulgaristan yarışmaya ilk kez 2005 yılında katılmış, o yıldan günümüze 12 kez katılmıştır. En iyi derecelerini geçtiğimiz yıl Kristian Kostov ile 2. olarak alan Bulgaristan’ın en kötü derecesini ise 2005 yılının yarı finaline 19. olarak almıştır.

Bulgaristan katıldığı yıldan günümüze Görevlendirme veya Ulusal Final yöntemleriyle temsilcisini seçmiştir. 2016 yılından beri Görevlendirme sistemini kullanan Bulgaristan bu yıl da temsilcisini bu sistemle seçmiş, “Bones” adlı şarkısıyla Equinox bu yıl Bulgaristan’ı temsil edeceği açıklanmıştır.

Gelelim halley editörlerinin şarkı hakkındaki yorumlarına ve puanlarına:

Onur: Bulgaristan’ın 2016 yılından beri içine başka bir ruh girmiş olmalı ki olağanüstü değişim ve mükemmellik göze çarpıyor. Geçtiğimiz 2 yıl olduğu gibi bu yıl da Bulgaristan’a bayıldım. Neden Sofya 2019 olmasın? zaten dünkü provalarındaki ses uyumlarına da bayıldım. Bana kalırsa Bulgaristan ve Fransa arasında çekişme olacak gibi duruyor.

puan: 10/12

Gökhan: Benim için yılın kazanmaya en yakın şarkısı Bones. İsrail de iddialı evet, ancak yine de kazanma şansı Bones kadar yüksek değil. Equinox grubu üyelerinde hiçbir kimya yok, sanki rastgele beş kişi toplanmış şarkı söylüyor gibi. Ancak seslerindeki mükemmel uyum her şeyi değiştiriyor. Gerçi sadece iki üyenin solosu var ama yine de birlikteki uyumları çok iyi. Oy potansiyeli olarak Bulgaristan’ın neler yapabildiğini 2017’de gördük. Bones, Beautiful Mess’ten daha iyi değil ama bu sene de bir Amas Pelos Dois yok. Bu nedenle ben Bulgaristan’ı kazanmaya en yakın aday olarak görüyorum ve kendi listemde de ilk 5’te bulunduruyorum.

puan: 10/12

Rana: Bu yıl en dikkat çeken ve en iddialı şarkılardan biri,hatta kazanma adaylarından biri olarak görüyorum bir sürü insan gibi. Çok çok seviyorum,grup üyelerinin uyumu muhteşem,sesler çok güzel hepsi ayrı ayrı çok yetenekli,etkileyici bir tarz hatta bu sene yarışmada tam olarak görmek istediğim tarzlardan biri,dark ballad havası çok hoşuma gidiyor. Hoşuma gitmeyen tek şey Zhana’nın canlı performansta en öne çıkan isim olması gerekirken biraz geri planda kalıyor olması. Ayrıca Bulgaristan’ın Poli Genova ile birlikte yarışmayı daha ciddiye almaya başlaması,verdikleri emek&uğraş tüm ülkelere örnek olmalı,demek ki bu yarışmada hemen hemen hiç başarılı olamayan bir ülke de isterse bu kadar iddialı olup tarihi dereceler alabiliyormuş. Canlı performansları eminim harika olacaktır,kesinlikle sahnede dikkat çekecek şarkılardan ve net finalistlerden biri umarım finalde patlamaz.

puan: 10/12

Oğuzhan: Bulgaristan son 3 yıldır öyle başarılı seçimler yapıyor ki birkaç yıl öncesine kadar yarı final engelini aşamayan, iddiasız şarkılarla yarışan ülke imajını tamamıyla unutturmayı başardı. Bu özelliği takdire şayan. Bu yıl da iddialı bir seçimle karşımızdalar. Kendi adıma şarkıyı ortalama bulduğumu söyleyebilirim ama Eurovision’a gelecek yıl ev sahipliği yapma noktasında en güçlü ülkelerden biri olduğunu kabul etmek gerek. Yakınlık ve ucuzluk konusunda beni de cezbetmiyor değiller. Ama hepsi bu. İlk 10’umda yer alan bir ülke değil maalesef.

puan: 8/12

Mustafa: Her ne kadar açıklandıktan sonra bahislerde düşüş yaşasa da benim için tam tersi oldu ve daha da değerlendi. Bu senenin tartışmasız en kaliteli şarkısı. Kazanma ihtimali de çok yüksek.

puan: 10/12

Ödül puan: 10/12

ORTALAMA:9,66

Diğer Geri sayımda değerlendirdiğimiz ülkelere bakmak için: buradan bakabilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*