Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi Finlandiya!

Son 9 gün!

2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nın 1. Yarı finaline 9 gün kaldı. Bugün geri sayımımıza Finlandiya ile devam ediyoruz. Finlandiya yarışmaya ilk kez 1961 yılında katılmış, o yıldan günümüze 51 kez katılmıştır. En iyi derecelerini 2006 yılında birinci olarak alan Finlandiya’nın 10 kez sonunculuğu bulunmaktadır.

Finlandiya katıldığı yıldan günümüze sürekli Ulusal Final düzenlemiş, bu yıl ilk defa temsilcisini Görevlendirme yöntemi ile seçmiş, şarkısını ise Ulusal Final ile seçmiştir. Finlandiya’yı “Monsters” adlı şarkı ile Saara Aalto temsil edecek.

Gelelim halley editörlerinin şarkı hakkındaki yorumlarına ve puanlarına:

Onur: Saara Aalto’yu 2011 yılından beri tanırım bu yıl temsil etmesine çok sevindim. Monsters şarkısı güzel beğendim ama bir şeyler eksik gibi ama bu eksiklik beğenmeme nedenim değil yine seviyorum.

Puan: 10/12

Gökhan: Yarışmacılar arasında favorim Saara Aalto. Kendisi görebileceğimiz en hırslı yarışmacılardan biri. Eurovision’u bu kadar isteyen bir sanatçıdan ‘katılırsa kesin kazanır’ beklentisi oluşuyor (Sergey Lazarev’de olduğu gibi). Ancak Saara Aalto benim için Monsters ile kazanamıyor. Evet, Monsters çok iyi ve radyolarda duyabileceğimiz bir şarkı. Ama yine de bir eksiklik varmış hissi yaratıyor. Saara sahnede çok profesyonel ve Monsters ile iddialı bir şov ile geleceğini düşünüyorum. Kazanırsa sevineceğim, ancak kazanma ihtimali vermediğim bir şarkı.

puan: 9/12

Ödül: Adı önce İngiltere için geçti. İsmi çok kez anıldı ama o sonunda kararı ülkesi Finlandiya’da kıldı! Saara Aalto’yu bu yıla kadar çok duydum ama hiç bu kadar takip etmemiştim. Monsters bu yıl takip ettiğim ilk Eurovision şarkılarındandı hala da favorim. Saara’nın sesine zaten güvenim tam, iyi bir sahneleme yapması gerek. Çünkü bahisler ve kulisler maalesef devamlı aşağı yönde gidiyor. Başlarda yarışmayı kazanır diye rahat desem de şimdi biraz zor görünüyor. Bu yıl tüm İskandinav ülkeleri kendi açısından iddialı olduğu için oylar bölünecektir. Umarım Finlandiya sağlam gelir. Finalde ilk 5’e girebileceği gibi 10’lu sıralarda da yer alabilir.

puan: 12/12

Rana: Çoğu fan gibi Saara’nın 3 şarkısı içinde benim de favorim Monsters idi,onun seçilmesinden memnunum ama sanki zamanla sıkıldım hemen hemen hiç açıp dinlemiyorum. Aslında Saara daha iddialı gelmiş olsa belki de bir ihtimal yarışmayı kazanabilecek bir isimdi ama şu an yarı finali geçmekle mücadele ediyor. Seyirciyi çok kolay yakalayabileyecek,akılda kalıcı ama biraz ortalama bulduğum çok da bayılmadığım bir şarkı. Saara’nın canlı performansı için kusursuz denilebilir,eminim Lizbon’da da hem vokal hem sahneleme olarak muhteşem olacaktır. 1. yarı finalin zorluğundan ötürü kesin finalist diyemiyorum ama bence büyük ihtimal elenmez.

puan: 6/12

Oğuzhan: Birkaç yıldır Eurovision camiasını yakından takip edenler bilir ki, Saara Aalto’nun yarıştığı hemen her yarışmayı 2.’likle bitirmek gibi bir ünü var. Bu yüzden Finlandiya, işi şansa bırakmak yerine doğrudan onu seçerek mantıklı bir adım atmış. Saara’nın yıllardır içinde tuttuğu Eurovision hırsı da bu sayede ortaya çıkmış. İsveç’e birincilik kazandıran ekiple çalışılması ve şarkıların sahnelemesinin titizlikle planlanması da Saara’nın başarı konusunda bu kez 2.’likle yetinmek istemediğini gösteriyor. “Monsters” sevdiğim ve ilk 10’umda yer alan şarkılardan. Finlandiya’yı yıllardır uzak kaldığı finale taşıyacağını düşünüyorum, umarım finalde fan balonu olarak patlamaz.

puan: 10/12

Mustafa: Saara Aalto farkını konuşturmuş bu şarkıyla. Altyapısı müthiş ve Lizbon sahnesinde güzel bir performans ile ilk 10’da kesin yer alacağını düşünüyorum. Radio hit.

puan: 8/12

ORTALAMA: 9,16

Diğer Geri sayımda değerlendirdiğimiz ülkelere bakmak için: buradan bakabilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*