Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi Fransa!

Son 11 gün!

2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nın 1. Yarı finaline 11 gün kaldı. Bugün geri sayımımıza Fransa ile devam ediyoruz. Fransa yarışmaya ilk kez 1956 yılında katılmış, o yıldan günümüze 60 kez katılmıştır. Fransa 1958, 1960, 1962, 1969 ve 1977 olmak üzere 5 kez birinci olarak en iyi derecelerini elde etmiştir. Fransa’nın en kötü derecesi ise 2014 yılında aldığı sonunculuktur.

Fransa ilk katıldığı yıldan günümüze Görevlendirme veya Ulusal Final yöntemleriyle temsilcisini seçmiştir. Bu yıl Ulusal Finale geri dönen Fransa’yı yarışmayı kazanan “Mercy” adlı şarkısıyla Madame Monsieur ikilisi temsil edecek.

Gelelim halley editörlerinin şarkı hakkındaki yorumlarına ve puanlarına:

Onur: İşte Favorim! Bu yıl kazanmasını istediğim tek ülke. Fransa bunu gerçekten hakediyor artık. Mercy Ulusal Finalde de favorimdi. İlk açıklanan şarkılardan olmasına rağmen Mercy’i kimse tahtından indiremedi bende. Avrupa’da yaşanan mülteci krizi ile bu şarkının verdiği mesaj Fransa’yı zafere götürebilir ve zaten ikilinin sahne uyumu mükemmel. Diyecek birşey bulamıyorum görüyorsunuz 🙂

puan: 12/12

Gökhan: Diğer şarkılar gibi ne ağır bir ballad, ne de partileyebileceğimiz bir şarkı Mercy… Böyle sade bir ritmin üzerine yazılan “mülteci” temalı sözler de şarkıyı çok etkileyici yapmış. Bu şarkıdan (sözlerinden dolayı) ya çok nefret edilecek ya da şarkının çok sevileceğini düşünüyorum. Ben çok seven taraftayım. Madame Monsieur’ün performansı sahnede çok etkileyici. Benim ulusal final favorim OK ou KO idi ancak Mercy’nin kazanmasına da hiç üzülmemiştim. Şarkının uluslararası başarıya ulaşmasını istiyorum.

puan: 10/12

Rana: Mercy ile alakalı yazacak çok şey var,ulusal finalde ilk dinlediğim anda dikkatimi çeken ve beğendiğim şarkılardan biriydi,kazanması taraftarı değildim bence Eurovision’da daha çok tutabilecek,derece yapma ihtimali yüksek olan bir sürü şarkı vardı Rêves de gamin başta olmak üzere. Ama sevmiyor değilim gayet güzel tarz olarak bana hitap eden,kaliteli bulduğum bir şarkı,listemde ilk 15 içinde yer alıyor. Grup sahnede gayet iyi,kadının şarkıya hakimiyeti,canlı performansı muhteşem. Benim için bu şarkıyla alakalı sadece 2 sorun var: Birincisi,sözler akıllıca yazılmış olsa da daha önce İtalya’yı yorumlarken de söylemiştim bu tarz mesaj içeren şarkıların yarışmalarda yer almasını doğru bulmuyorum -zaten iki şarkı da İngilizce değil ve ilk dinleyişte pek mesaj veriyormuş gibi bir halleri yok o yüzden buradan yürüyemezler umarım- ikincisi,evet gayet güzel ama sahnede çok kolay unutulabilecek bir şarkı özellikle de ülkenin Fransa olduğunu düşünürsek daha akılda kalıcı,dikkat çekici bir şarkı ve sahnelemeyle gelmelerini isterdim. Şu an için klas ama yarışmada fazla tutmayacak şarkılar yerine Amir’in,ulusal finaldeki Nassi’nin şarkısı gibi tarzlar denemeleri bence daha doğru olacaktır. Belli olmaz tabii ki ama fazla iş yapacağına inanmıyorum 11-17 arası bir derece bekliyorum sanki.

puan: 9/12

Ödül: Fransa son birkaç yıldır Eurovision’a olan ilgisini arttırmış görünüyor. Mercy’i oldukça seviyor ve beğeniyorum. Umarım şarkının konusuna uygun bir sahneleme yapılır. Böylece ortaya güzel bir iş çıkar. Fransa’nın sıralaması genelde istediği gibi olmuyor. Ama bence finalde ilk 10’da olma ihtimali var. Sahnelemeye göre yükselebilir.

puan: 8/12

Oğuzhan: Eurovision fanlarına “En kaliteli ulusal final hangisi?” diye sorulsa muhtemelen cevaplar ağırlıkla Melodifestivalen olur. Fransa, bu yıl söz konusu algıyı kırmayı başarmış görünüyor. Hiç şüphesiz içinde sayısız hit şarkıyı barındıran, muhteşem bir ulusal finaldi. Kişisel olarak favorim “OK ou KO”ydu. Eurovision’a gitmeye hak kazansa eminim ilk sıramda olurdu. “Mercy” ise diğer favorimdi ve kazanması yine beni mutlu eden bir sonuç oldu. Neden bilmiyorum şarkının insana kendini saatlerce dinletecek büyülü bir havası var. Gerek hikayesi gerek sadeliği gerekse bir arada yaşattığı farklı duygular onu gözümde kusursuz kılıyor. Yılın gizli favorilerinden biri olduğunu düşünüyorum. Kazanması benim için sürpriz olmaz.

puan: 10/12

Mustafa: Uzun süre favorim kaldı ama şu an top 10’umda bile değil. Şarkı güzel ama performansı boş olursa top 10’da yer alacağını düşünmüyorum.

puan: 7/12

ORTALAMA: 9,33

Diğer Geri sayımda değerlendirdiğimiz ülkelere bakmak için: buradan bakabilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*