Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi Norveç!

Son 13 gün!

2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nın Birinci yarı finaline 13 gün kaldı. Bugün geri sayımımıza Norveç ile devam ediyoruz. Norveç yarışmaya ilk kez 1960 yılında katılmış, o yıldan günümüze 57 kez katılmıştır. En iyi derecelerini 1985, 1995 ve 2009 yıllarında birinci olarak almıştır. En kötü derecesini ise 11 kez sonuncu olarak almıştır.

Norveç katıldığı yıldan günümüze Melodi Grand Prix adlı yarışma ile temsilcilerini seçmektedir. Bu yıl yapılan yarışmayı daha önce ülkesine 2009 yılında birincilik getiren Alexander Rybak, “That’s How You Write A Song” adlı şarkısıyla kazanmıştır.

Gelelim halley editörlerinin şarkı hakkındaki yorumlarına ve puanlarına:

Onur: Norveç bu yıl kazanmak için mi gelmiş bilemedim. Şarkı hoş kötü değil Alexander’da daha önce kazandı ama onun büyüsünü bu kez yakalayamadım. Alexander’ın güzel bir yarı final açılışı yapacağına eminim.

puan: 7/12

Gökhan: Çocuk şarkısı mı? Evet. Eğlendiriyor mu? Fazlasıyla… Alexander Rybak’ın sahne karizması o kadar iyi ki böyle bir şarkıyı bile devleştirdi ve önümüze inanılmaz eğlenceli bir performans koydu. Yılın en profesyonel isimlerinden biri kendisi. Alexander Rybak, That’s How You Write A Song yerine iddialı bir şarkıyla gelse çok rahat kazanabilirdi. Norveç’i bu yıl kesin finalist olarak görüyorum ve tabloda ilk onda yer alabileceklerini düşünüyorum.

puan: 7/12

Rana: Bu şarkıyla alakalı olarak sadece “Neden?” diye sormak istiyorum. İnsanları eğlendirmek istemiş olabilirsin,kendini hatırlatmak istemiş olabilirsin ama sen Eurovision rekortmenisin,hala teyzelerin amcaların zil sesi olan bir şarkıya sahipsin dönüyorsan neden böyle döndün acaba? Şarkısı çok hayal kırıklığı bence toplam 3 kere anca dinlemişimdir. Ama şu var Alexander şarkıyı canlıda acayip iyi satıyor,söylediği şarkı ne olursa olsun canlıda dikkat çekmeyi başarıyor bunun ekmeğini yiyeceğini düşünüyorum,yarışmada yer alan bir sürü temsilciye örnek olması gereken bir durum bu aslında. Hem Alexander Rybak olduğu için,hem dediğim gibi şarkıyı canlıda satmayı başarabildiği için net finalistlerden biri olacaktır hatta ben hiç istemesem de ilk 10’da bile yer alabilir belki bilemiyorum.

puan: 2/12

Mustafa: Gereksiz bir geri dönüş olduğunu düşünüyorum. Rybak olduğu için finale çıkacak, catchy bir tarafı var ama kesinlikle kazanmaya aday bir şarkı değil.

puan: 6/12

Oğuzhan: Alexander Rybak, geçen sene rekorunun Salvador Sobral tarafından kırılmasına bozulmuş olacak ki elindeki herhangi eğlenceli bir şarkıyı doğrudan ulusal finale yollamış ve Eurovision’a dönmüş. Başka bir açıklaması olamaz çünkü. 2009’da şarkının ilk saniyelerinde dinleyiciyi saran, sonuna dek dinletmesini bilen, bir dönem en gencinden en yaşlı teyzesine kadar hemen herkesin telefon melodisi olmayı başaran “Fairytale” tarzında bir şarkı bu kez yok karşımızda. Böylesi büyük bir başarıya sahip olan birinin 9 yıl aranın ardından bu denli basit bir şarkıyla dönmüş olması bu yüzden beni hayal kırıklığına uğrattı açıkçası. Şarkıyı sevmiyor değilim, özellikle canlı performansını ve enerjini başarılı buluyorum ama diğer şarkılar arasında çok ortalama kalıyor. Şarkının jüride olmasa da halk nezdinde yüksek reaksiyon alabileceği de konuşuluyor ancak bunun ilk 10’da yer edinmek dışında bir başarı sağlayabileceğini sanmıyorum. Keşke Alexander Rybak’i hep rekortmenliğiyle, keman melodili şarkıları ve arada ulusal finallere yolladığı şarkılarıyla hatırlayabilseydik.

puan: 8/12

Ödül: Yıllar sonra Alexander Rybak geri döndü! Zamanının en popüler Euroviison birincisi olmakla kalmayan ayrıca rekor kırarak belki de Türkiye’deki en ünlü Eurovision birincisi odu. Bana kalırsa keşke hep bu özellikleriyle kalsaydı. Çünkü gerek kulisler gerekse bahisler Rybak’a hiç şans vermiyor. Tabi bekleyip göreceğiz ne olacağını ama ben de birinci olabileceğini sanmıyorum. Şarkı çok hareketli ancak Fairytale’den sonra böyle bir şarkının Rybak’a yakıştığını düşünmüyorum. Yeşil ekranın olmaması da sahnelemesi için bir dezavantaj olacak. Finale çıkacak ve ilk 10’da yer alabilecektir diye düşünüyorum.

puan: 6/12

ORTALAMA:6

Diğer Geri sayımda değerlendirdiğimiz ülkelere bakmak için: buradan bakabilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*