Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi İspanya!

Son 14 gün!

2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nın birinci yarı finaline 14 gün kaldı. Bugün geri sayımımıza İspanya ile devam ediyoruz. Bugün geri sayımda değerlendireceğimiz ülke İspanya. İspanya yarışmaya ilk kez 1961 yılında katılmış, o yıldan günümüze 57 kez katılmıştır. En iyi derecelerini 1968 ve 1969 yıllarında birinci olarak alan İspanya’nın 5 kez sonunculuğu bulunmaktadır.

İspanya katıldığı yıldan günümüze Görevlendirme veya Ulusal Final yöntemleriyle temsilcisini seçmiştir. Bu yıl 2004 yılından sonra ilk kez Operación Triunfo yarışması ile temsilcilerini seçmiş, yapılan yarışmayı “Tu Canción” adlı şarkısıyla Amaia y Alfred ikilisi seçilmiştir.

Gelelim halley editörlerinin şarkı hakkındaki yorumlarına ve puanlarına:

Onur: İspanya geçen seneki sonunculuktan sonra kendine gelmiş gibi görünüyor. İspanya’nın 48 yıldır birincilik hasreti sona mı eriyor? bana göre olası 😀 özellikle sahnede led ekranların olmayışı led ışıkların şarkıya daha büyü katacağını düşünüyorum. Kazanırlarsa sürpriz olmaz kanımca.

puan: 10/12

Gökhan: Favorim!! Tu Cancion’un farklı bir büyüsü olduğuna inanıyorum. Amaia ile Alfred’in aşkı ne kadar gerçekçi bilemiyorum ancak Tu Cancion’u mükemmel söylüyorlar. Normalde böyle bir şarkıyı bir başkası söylese böyle etkilenir miydim bilemem ama Amaia ve Alfred beni çok etkiledi. Tu Cancion’u bu nedenle defalarca sıkılmadan dinleyebilirim. Şarkının Running Scared’den daha başarılı olduğunu düşünüyorum ve tahminlerime göre de İspanya’yı Eurovision’da ilk ona yerleştiriyorum. Benim kendi listemde ise ilk sıradalar.

puan: 12/12

Rana: Ulusal finalde favorimdi,bir dönem listemin ilk 10’unda yer alıyordu ama bu şarkıdan biraz sıkıldım gibi ve listemde epey düştü. İspanyolca olması güzel,tatlı ama hep duyduğumuz türden farklı bir özelliği olmayan bir şarkı maalesef. Çiftin uyumu hoş vs. ama bilemiyorum unutulacaktır bence. Pek iş yapacağını sanmıyorum son 5’te yer almasını bekliyorum,İspanya’nın müzik piyasası muhteşem neden yarışmaya daha ciddi gelmediklerini anlamıyorum,umarım daha kendilerine yakışan şarkılar gönderirler artık.

puan: 5/12

Ödül: Tu cancion slow bir şarkı. Gerçekten güzel bir melodisi var ancak düetteki ikilinin arasındaki kimyayı bir türlü tutturamıyorum. İspanyol fanların abartıp abartıp önümüze serdiği Tu Cancion, İspanya’nın Barei,Pastora Soler gibi isimlerle alamadığı dereceyi alamaz diye düşünüyorum. Bu şarkı için iki ihtimal var. Ya finalde ilk 10’a girer, ya da 15-20 arasında yer alır. Klasik İspanya yani.

puan: 7/12

Mustafa: Bu sene biri sürpriz yapacaksa o da İspanya olur diyorum. Yeni versiyon ile daha çok sevdim ancak ulusal finaldeki performansı tamamen değiştirmek zorundalar, yoksa sonlarda yer alacaklar.

puan: 8/12

Oğuzhan: Geçen seneki faciadan sonra iddialı dönen İspanya, gerçekten dersini almış görünüyor. Ana dilde olması, duygu dozu yüksek ve durağan bir tempoda ilerlemesi açısından direkt Salvador ve Luisa Sobral’ı hatırlatmaları onlar için bir dezavantaj olsa da Eurovision fanları arasında beğeni toplamış gibiler. Şarkının açıklandığı ilk versiyonu benim de ilk 10’um içerisindeydi ama şarkı yenilendiğinde kendine has o sadeliği ve duyguyu kaybetmiş gibi geldi. O yüzden sevdiğim ama artık iddialı bulamadığım şarkılar arasında.

puan: 7/12

ORTALAMA: 8,16

Diğer Geri sayımda değerlendirdiğimiz ülkelere bakmak için: buradan bakabilirsiniz.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*