Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi Belçika!

Son 16 gün!

2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nın 1. Yarı finaline 16 gün kaldı. Bugün Geri sayımımıza Belçika ile devam ediyoruz. Belçika yarışmaya ilk kez 1956 yılında katılmış, o yıldan günümüze 60 kez katılmıştır. En iyi dereclerini 1986 yılında 1. olarak alan Belçika’nın 8 kez sonunculuğu bulunmaktadır.

Katıldığı yıldan günümüze Görevlendirme veya Ulusal Final yöntemiyle temsilcisini seçmiştir. Bu yıl uyguladıkları Görevlendirme sistemiyle “A Matter of Time” adlı şarkısıyla Sennek seçilmiştir.

Gelelim halley editörlerinin şarkı hakkındaki yorumlarına ve puanlarına:

Onur: Belçika’yı bu yıl da sevdim şarkı çok havalı ve farklı. Sennek’in pre-partylerde biraz ses sorunu yaşadığını gördüm. Düzelteceğini düşünüyorum finale kesinlikle çıkar ama finaldeki sırası performansına bağlı.

puan: 10/12

Gökhan: Eurovision’un yeni favori ülkelerinden Belçika, kaliteyi bu yıl da yüksek tutuyor. James Bond temalı “A Matter Of Time”ı ben sevdim. Şarkının farklı bir havası var ve kendini dinletebiliyor. Ancak şarkının sahneye nasıl yansıyacağını çok kestiremiyorum. Eğer sahneleme beklentileri karşılayamazsa zor bir yarı finalde finali görememe şanslarının da olabileceğini tahmin ediyorum. A Matter Of Time radyolarda çok sık duyacağımız bir şarkı değil ancak kalitesiz bir şarkı hiç değil.

puan: 8/12

Mustafa: James Bond temalı şarkı olarak hepimizin duyduğu şarkı. Altyapısı güzel ama bana ilginç gelmiyor. Bir süre sonra sıkıcı hale geliyor ve kesinlikle akılda kalmıyor. Finale çıkabilir ama iddialı değil.

puan: 5/12

Oğuzhan: Belçika, Eurovision’un matematiğini çözmüş gibi. Bir zamanların final göremeyen ülkesi şimdi Eurovision’da kalitenin çıtasını belirleyen ülkelerden biri haline geldi. Geçtiğimiz yıl kadar iddialı olmasa da yine çok klas bir şarkı ile geldiklerini düşünüyorum. Beni fazlasıyla etkiliyor. Sennek, canlı performans konusunda İsrail’de biraz korkutmuştu ama Amsterdam’da gördük ki üstesinden gelinemeyecek bir şey değilmiş. Finale çok rahat bir şekilde çıkıp, ilk 10’da yer alacaklardır.

puan: 10/12

Rana: Bu yıl ennnn beğendiğim ve kaliteli bulduğum şarkılardan hatta bir dönem listemde birinci sırada yer alıyordu,şu an da hala ilk 5’imde. Çok tanıdık çok bildiğimiz bir tarz,bu James Bond havasını ben seviyorum. Şarkı ilk açıklandığında kazanma potansiyeli olduğunu düşündüğüm bir şarkıydı ama canlı performansı gördükten sonra pek öyle düşünmemeye başladım. Amsterdam’daki performans biraz daha iyiydi ama Sennek nakaratı korkunç okuyor,sanırım biraz amatör ama yarışmaya kadar toparlayabileceğini düşünüyorum. Vokal konusu soru işareti olsa da sahnesini 2014 ve 2016 Hollanda’yı tasarlayan Hans Pannecoucke tasarlayacağı için eminim muhteşem olacaktır. İçinde bulunduğu yarı final ölüm grubu olduğu için o yarı finalde en garanti gözüyle baktığımız ülkelerin bile elenme ihtimali var bence ve umarım onlardan biri Belçika olmaz.

puan: 10/12

Ödül: Bu tür alternatif şarkıları oldukça fazla seviyorum. İyi bir sahneleme ile belki de Belçika’ya ilk 10’u bile getirir. Ancak umarım geçen sene Blanche’ın yaşadığını yaşamaz. Benim tahminim finalde ilk 10 içerisinde olabileceği ancak ortalama bir ihtimalle 10-15 arasında yer alacaktır.

puan: 8/12

ORTALAMA: 8,5

Diğer Geri sayımda değerlendirdiğimiz ülkelere bakmak için: buradan bakabilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*