Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi Belarus!

Son 17 gün!

2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nın 1. Yarı finaline 17 gün kaldı. Bugün geri sayımımıza Belarus ile devam ediyoruz. Belarus yarışmaya ilk kez 2004 yılında katılmış, o yıldan beri sürekli katılan Belarus, 15 kez yarışmaya katılmıştır. En iyi derecelerini 2007 yılında 6. olarak alan Belarus’un, en kötü derecesi ise 2006 yılının yarı finalinde 22. olarak almıştır.

Belarus katıldığı yıldan günümüze Görevlendirme veya Ulusal Final yöntemleriyle temsilcisini seçmiş, bu yıl yapılan Ulusal Finalin galibi “Forever” adlı şarkısıyla Alekseev olmuştur.

Gelelim halley editörlerinin şarkı hakkındaki yorumlarına ve puanlarına:

Onur: Alekseev keşke Eurovision.tv’deki versiyonu ile katılsa… yarışmadaki söyleyeceği versiyonu çok inişli çıkışlı hiç beğenmedim…

puan: 4/12

Gökhan: Şarkıya 10 tane versiyon yapılınca kafamız karıştı hangisi gidecek diye.. Alekseev’in diğer şarkılarını çok seviyorum. Forever onlara göre biraz daha averaj kalıyor. Canlı performansını da geliştirmiş. Benim finalistlerim arasında ama şuanki tahminlerime göre final şansı sınırda gibi…

puan: 7/12

Ödül: Alekseev bir Ukraynalı oldu, bir Rusya ile adı anıldı ve en son Belarus’ta karar kıldı. Şarkısı gerçekten güzel ve ben seviyorum. Ancak kazanması için gereken enerji yok çünkü şarkı çok tek düze. Birinci yarıfinalde olduğundan finale çıkması zor veya zoraki 10. Olarak çıkabilir.

puan: 5/12

Mustafa: Alekseev, Doğu Avrupa’dan alacağı destek ile finale çıkacak ve listenin üstlerinde yer alacak. Şarkı güzel ama keşke Rusça söyleseydi. En azından iki dilli versiyon bile olabilirdi.

puan: 7/12

Oğuzhan: Belarus’un iyi derece hırsı ile Ukrayna’dan transfer ettiği Alekseev, yılın en çok konuşulan isimlerinden biriydi. Gerek ulusal finaldeki katılımının yol açtığı sorunlar gerek ilk canlı performansındaki sıkıntılar gerekse şarkının versiyonunu sürekli değiştirmesi hep gündemde kalmasını sağladı. Hiç görmediği babasının onu Eurovision’da görmesi umuduyla yarıştığını söylemesi ile de yine en çok konuşulan temsilcilerden biri olmayı başardı. Şimdi yarışmaya bir aydan az kala görüyoruz ki canlı performans sorununu başarıyla çözmüş, birçok sese taş çıkarıyor. Şarkının son versiyonuna hâlâ alışamamış olsam da çokları tarafından beğenilmiş gibi. Ulusal finaldeki performansı yüzünden final şansını görmüyordum ama saydığım artılarla birlikte bir şekilde ilk 10’umda yer edindiğini fark ettim. Finalde ilk 10’da olacağı kesin ama derecesini performansı belirleyecek gibi.

puan: 10/12

Rana: Bu yılki favorim,yarışmanın birincisi asla olamayacak olsa da gönlümün birincisi olan şarkı Forever. Çok muhteşem,çok özgün,çok farklı bir şarkı olduğunu iddia edemem ama beni etkiliyor. Kimisi eski versiyonunu daha çok seviyor kimisi son versiyonunu,ben son versiyonunu daha duygusal bulduğum için bu halinden memnunum. Sözler duygusal ve hoş,Alekseev’in sesi çok karakteristik ve farklı. Alekseev ülkesinde ünlü ve normalde çok daha farklı tarzda çok daha kaliteli şarkıları olan birisi neden Forever ile yarıştığını anlamasam da bu yıl içindeki şarkılar arasında seviyorum. Alekseev’in ulusal finalde canlı performansı çok kötüydü fakat gördük ki gün geçtikçe kendini geliştiriyor. İsrail ve Amsterdam’daki etkinliklerde olsun TV şovlarında olsun şarkısını gayet güzel okumaya başladı. Aslında şarkısı ilk açıklandığında ülkeye en iyi derecelerinden birini getirebileceğini bile düşünmüştüm ama şu an finale çıkıp çıkamayacağı konusunda şüpheliyim yarı final çok zor ve ülke olarak dezavantajı var,bir de yılın başından beri ulusal finaldeki dramalar,sürekli şarkının değişmesi gibi sebeplerle çok antipati topladı. Ya sınırdan final biletini kaçırır ya da sınırdan geçer diyorum ama yarı finalden çıkabilirse bi’ 15. falan olmasını bekliyorum. Umarım şovu teknolojik olmaz ve içinde insan faktörünün olduğu bir sahnelenemeyle çıkar karşımıza ve sahnede daha özgüvenli daha sempatik durur umarım,finale çıkmasını çok istiyorum.

puan: 12/12

ORTALAMA: 7,5

Diğer Geri sayımda değerlendirdiğimiz ülkelere bakmak için: buradan bakabilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*