Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi Makedonya!

Son 29 gün!

2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nın 1. Yarı finaline 29 gün kaldı. Bugün geri sayımımıza Makedonya ile devam ediyoruz. Makedonya yarışmaya ilk kez 1998 yılında katılmış, o yıldan günümüze 18 kez katılmıştır. En iyi derecelerini 2006 yılında Finalde 13. olarak almıştır. En kötü derecelerini ise 2011 ve 2013 yıllarının yarı finallerinde aldığı 16.lıktır. Ülke 1997, 1999, 2001 ve 2003 yıllarında yarışmadan uzak kalmıştır.

Makedonya katıldığı 1998 yıldan günümüze Üsküp Festivali veya Görevlendirme yöntemi ile temsilcilerini seçmektedir. Bu yıl da Makedonya Görevlendirme yöntemini kullanarak “Lost and Found” şarkısıyla Eye Cue müzik grubu seçilmiştir.

Gelelim halley editörlerinin şarkı hakkındaki yorumlarına ve puanlarına:

Onur: Makedonya geçen yıl olduğu gibi bu yıl da harika bir seçimle geldi. Lost and found da ilk 10’umda Finale çıkmasını çok istiyorum.

puan: 10/12

Gökhan: Bir başka favorim! “Dance Alone” ile yarışmaya farklı bir hava katan Makedonya bu yıl yine en iyi şarkılardan birini yolluyor. Şarkının reggae tondan pop tona geçişi çok iyi yapılmış ve bu da “Icebreaker”a göre çok daha dinlenebilir yapıyor şarkıyı. Lost and Found Spotify’da çok kolay listelere girebilecek, sıkılmadan dinlenebilecek bir şarkı benim için. Sahneleme de iyi yapılırsa ki Makedonya’nın sorunu bu, finale kalabilirler. Benim şuan ikinci sıramdalar.

puan: 10/12

Oğuzhan: Makedonya, yıllar öncesinde kalan finale çıkma başarısını tekrar gösterebilmek için var gücüyle çalışıyor. Geçen yılki hırslarını bu yıl da hissedebilmek mümkün. Lost and Found çok iyi bir şarkı ama garip bir şekilde birçok şarkının iyi kısımlarını kesip bir araya getirmişler gibi duruyor. Finale çıkabilmesini çok isterim ama birinci yarı finalde olmaları işleri onların lehine bir hayli zorlaştırıyor. Umarım bu yıl şeytanın bacağını kırabilirler!

puan: 10/12

Mustafa: Sanki iki şarkının birleşiminden oluşmuş bir şarkı. Makedonca kısımlarının olmasını tercih ederdim ama bu haliyle de güzel. Finalde görmek isterim ama Makedonya olduğu için finale çıkamayacaktır.

puan: 7/12

Ödül: Eye Cue’un sevimli bir solisti ve güzel bir sesi var gerçekten. Kristal tarz denebilecek bir seviyede. Ancak şarkı sanki çok da fazla bekleneni vermiyor. Metro’da arka planda çalabilecek bir şarkı benim için. Ani altyapı sound değişiklikleri güzel, ancak fazla bir şey göremedim. Finale çıkması zor gibi görünüyor ya da 10. Olarak çıkabilecektir.

puan 5/12

Rana:Favorilerimden! Makedonya 2 yıl üst üste harika geldi. Herkesin söylediği gibi sanki 15 ayrı şarkı birleştirilmiş gibi geliyor dinlerken,normalde böyle şarkı sevmem ama buna ba-yıl-dım. İlk 10’umda yer alıyor,grubun şimdiye kadar izlediğimiz canlı performansları da gayet iyiydi fakat zor yarı finalde olduğu için finale çıkması imkansız bence,çıkarsa şaşırırım,umarım çıkar.

puan: 10/12

ORTALAMA: 8,6

Diğer Geri sayımda değerlendirdiğimiz ülkelere bakmak için: buradan bakabilirsiniz.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*