Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi Portekiz!

Ev sahibi ülke Portekiz ile 37 gün!

2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nın 1. yarı finaline 37 gün kaldı. Bugün 2018 yarışması’nın ev sahibi ülkesi Portekiz’deyiz. Portekiz yarışmaya ilk kez 1964 yılında katılmaya başlamış, o günden günümüze 50 kez katılmıştır. En iyi derecelerini tarihlerinde ilk kez 2017 yılında Salvador Sobral ile yarışmayı kazanarak bu yıl da ilk kez ev sahipliği yapma fırsatı bulmuştur. En kötü derecelerini ise 1964, 1974 ve 1997 yıllarında sonuncu olarak almıştır.

İlk katıldığı 1964 yılından bu yana Festival da Canção yarışması ile seçen Portekiz, bu yıl da aynı yarışma ile temsilcisini seçmiş, “O jardim” adlı şarkısıyla Claudia Pascoal yarışmanın kazananı olmuştur.

Gelelim halley editörlerinin şarkı hakkındaki yorumlarına ve puanlarına:

Onur: Portekiz geçen sene döndüğü farklılığı bu yıl da sürdürüyor. Yıllar sonra ilk kez bir ev sahibi ülke güzel şarkıyla geliyor. ben beğendim Finalde güzel bir derece alır diye düşünüyorum.

puan: 9/12

Gökhan: Tam evsahibine yakışır bir şarkı. O Jardim’in çok ayrı bir büyüsü olduğunu düşünüyorum ve bunu Amar Pelos Dois’de de düşünmüştüm. Ayrıca bence O Jardim “When The Music Dies”dan sonraki en iyi evsahibi şarkısı (evet If I Were Sorry’yi bile harcadım). Sonuç olarak ilk onda yer alacaklarına inanıyorum ve alacaklarını istiyorum.

puan: 9/12

Rana: Bu sene sevdiğim ve dinlediğim şarkılardan,gayet güzel ev sahibine yakışır bir şarkı.

puan: 6/12

Oğuzhan: Eurovision 2018’in en iyi şarkılarından biri olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle Amor Pelos Dois’ten çok daha iyi bir seçim. Keşke o şarkıyla değil de O Jardim’le kazansalardı. Ne yazık ki bu yıl benzer bir derece alamayacakları açık. Anketler de dinlenme oranları da bahisler de bunu gösteriyor. Umarım yılın sürprizlerinden birini yapar, bunu fazlasıyla hak ediyor!

puan: 10/12

Mustafa: Sanırım son senenin en iyi ev sahibi şarkısı. Dinlerken uzaklara götüren bir şarkı. Keşke tekrar kazansalar diyorum ama geçen seneden daha zor bir senedeyiz. Tek kelimeyle muhteşem.

puan: 9/12

ORTALAMA: 8,6

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*