Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi Çek Cumhuriyeti!

Çek Cumhuriyeti ile 39 gün!

2018 Eurovision Şarkı Yarışması’nın 1. Yarı finaline 39 gün kaldı. Bugün geri sayımımıza Çek Cumhuriyeti ile devam ediyoruz. Çek Cumhuriyeti yarışmaya ilk kez 2007 yılında katılmaya başlamış, o yıldan günümüze sadece 2016 yılında Finale çıkmış ve finalde 25. olabilmiştir. Bu sonuç Çek Cumhuriyeti’nin en iyi derecesi olmuştur. En kötü dereceleri ise 2007 ve 2009 yıllarında aldıkları sonunculuklardır. Çek Cumhuriyeti günümüze dek 7 kez yarışmaya katılmıştır.

Çek Cumhuriyeti bu yıl 10 yıl aradan sonra tekrar Ulusal Final düzenleme kararı almış, normal Ulusal Finallerden farklı olarak sanal ortamda yapılmıştır. Ulusal Finali “Lie to Me” adlı şarkısıyla Mikolas Josef seçilmiştir.

İşte Halley editörlerinin şarkı hakkındaki yorumları ve puanları:

Onur: Çek Cumhuriyeti geri döndüğü 2015 yılından bu yana çok farklı bu sene de farklılığını ortaya koyucak gibi görünüyor. Bu tarz şarkıları sevmeme rağmen içine çekiyor ve severek dinlediğim şarkılardan birisi oldu. Bence Çek Cumhuriyeti güzel bir şovla ilk 10’da hatta ilk 5’te yer alabilir görüşündeyim.

puan: 10/12

Gökhan:  Yılın sürprizi.. Şarkı ilk seçildiğinden beri ilk sıramdaydı fakat bunu diğer şarkıların vasat olmasından dolayı diye düşünüyordum ki tüm şarkılar açıklandıktan sonra bile ilk onumdaydı. Mikolas’ın canlı performansını Ukrayna ulusal finalinde gördük ve bence inanılmaz derecede iyiydi. Sahne karizması da onun için büyük bir artı. Çek Cumhuriyeti için finali garanti görüyorum ve ilk onda olmalarını umuyorum.

puan: 9/12

Rana: Modern,seyirciyi çok kolay yakalayabilecek türden bir şarkı,Mikolas’ın canlı performansı da iyi olacak gibi görünüyor. Şarkının aşığı değilim ilk 10’umda yer almıyor ama dinlerken eğleniyorum. Finale rahat çıkacaktır,Çekya’ya en iyi derecesini getirebilir.

puan: 6/12

Mustafa: Kazanmasını istediğim ancak kazanma ihtimalinin ülkeden dolayı düşük olduğu bir şarkı. Bahislerde yüksek olmasına rağmen oy toplayacağını sanmıyorum. Summer hit olma potansiyeli var. Güzel bir dans şarkısı. Top 10 hak ediyor.

puan: 7/12

Oğuzhan: Çek Cumhuriyeti, yılın en büyük sürprizlerinden birini yaptı ve tarihinde ilk kez bu kadar iddialı geldi. Şarkı fazlasıyla cool, Mikolas’ın performansı oldukça iyi, Eurovision camiasında fazlasıyla beğenildi, hit olma potansiyeli de oldukça fazla. Daha ne olsun? Eurovision’da final yüzü göremeyen Portekiz bile geçtiğimiz yıl rekorla birinci olduysa, Çek Cumhuriyeti’nin şansı da bir o kadar yüksek diye düşünüyorum. Kesinlikle zirveye en yakın ülkelerden biri. Umarım hakkı yenmez.

puan: 10/12

ORTALAMA: 8,4

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*