Halley Geri Sayımı: Günün Ülkesi İtalya

Son yılların parlayan ülkesi İtalya ile birlikte 1. Yarı finale 42 gün!

2018 yarışması’nın başlamasına 42 gün kaldı. Bugün geri sayımımıza İtalya ile devam ediyoruz. İtalya yarışma 1956 yılında ilk katılımını gerçekleştirmiş, o günden günümüze 44 kez katılmıştır. En iyi derecelerini 1964 ve 1990 yılları olmak üzere iki kez birinci olarak almıştır. İtalya sadece 1966 yılında sonuncu olmuştur. Yarışma tarihi boyunca sürekli yarışmadan çekilme durumunda kalan İtalya, 1998 ile 2010 yılları arasında katılmamış o yıllar yarışmayı boykot etme kararı almıştı.

Eurovision Şarkı Yarışması’nın yapılmasında rol oynayan Sanremo Müzik Festivali günümüzde halen devam etmekte ve İtalya’nın Eurovision temsilcisini belirlenmesinde kullanılmaktadır. Bu yıl da Sanremo Müzik Festivali’ni kullanan İtalya, yarışmanın birincileri Ermal Meta ve Fabrizio Moro’nun temsil edecek katılımcılar olarak belirlenmiştir.

İşte halley editörlerinin İtalya hakkındaki yorumları:

Onur: Ermal Meta’yı çok severim. Geçtiğimiz yıl da temsil etmesini istediğim katılımcılardan biriydi. Kısmet bu seneye Fabrizio Moro ile oldu 😀 İkisi de çok profesyonel şarkıcı ses konusunda problem yaşayacaklarını düşünmüyorum. İtalya’nın güney avrupadaki oy potansiyelini de düşünerek ilk 10’da yer alacaklarını düşünüyorum.

Puan: 10/12

Gökhan: Senenin sürprizlerinden. Şarkı seçildiği andan itibaren son birkaç güne kadar 2 kere dinledim galiba. Ama son günlerde çok büyüdü. İlk 10 garanti diyorum ve ilk 3’e bile kendimi hazırlıyorum. İtalya yine bildiğimiz İtalya.

puan: 10/12

Rana: Ermal Meta çok sevdiğim bir sanatçıdır,geçen yıl Eurovision’a gelmesini çok istemiştim,sonunda geldiği için mutluyum. Non mi avete fatto niente Ermal Meta standartlarına göre değerlendirirsem birazcık hayal kırıklığı benim için,çok daha iyi şarkıları var ama kötü şarkı mı? Kesinlikle hayır. Gitgide daha çok seviyorum,sözler inanılmaz güzel yazılmış,hatta bu yılki şarkılar arasında en iyi sözlere sahip şarkı olabilir fakat ben bu tarz şarkıların “yarışmalarda yer almasını” pek doğru bulmuyorum çünkü oy toplamayı kolaylaştıracaktır ister istemez,biraz taktiksel gibi geliyor,sadece single olarak yayınlanmış olsa gayet güzel ve anlamlı şarkı o ayrı. Onun dışında Ermal tek başına olsa daha iyi olabilirdi ve şarkıyı sahnede sunma problemi yaşayacaklar gibi duruyor, fazla öne çıkmayabilir pek akılda kalıcı değil çünkü. Yarışmada görmek istediğim İtalya da tam olarak bu değildi açıkçası,The Kolors Eurovision için seyirciyi yakalama açısından ve tarz olarak çok daha iyi bir tercih olurdu,iyi derece yapma şansı daha yüksekti bence,hatta şu an favorilerden olurdu diye düşünüyorum. Non mi avete fatto niente için 7-15 arası bir derece bekliyorum tahmini olarak.

puan: 7/12

Oğuzhan: Geçtiğimiz yılın favorisi İtalya, bu yıl iddialı gelmek yerine daha klas bir seçim yapmayı tercih etmiş. İlk dinlediğimde etkilendiğimi söyleyemem ama birkaç kez dinledikten sonra farkında olmadan bağımlısı olduğumu hissettim. Gerek şarkının hikayesi gerekse basit bir melodiyle insanı içine alması sayesinde rahatlıkla ilk 10’da yer alacağını düşünüyorum.

puan: 8/12

Mustafa: Alışamadığım şarkılardan biri. Altyapı olarak güzel ama vokalleri beğenmiyorum. Şarkı sözlerinden dolayı oy toplama potansiyeli var.

puan: 2/12

ORTALAMA: 7,4

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*