EBU Ve AB Balkan Ülkeleri Yayıncılarına Yardımcı Olacak!

Krizleri önlemenin gücü adına!

Avrupa Yayın Birliği (EBU), Balkan ülkelerindeki kamu medya hizmetini desteklemek için AB fonlarını vermeye hazır olduğunu bildirdi.

EBU’dan yapılan fon’un tamamı Balkanlar’da PSM’yi (Kamu Hizmeti Medyası) güçlendirecek. Bu ülkeler: Arnavutluk,  Bosna-Hersek, Karadağ, Kosova, Makedonya ve Sırbistan.

2013-2015 yılları arasında Batı Balkan ülkelerinde kamuya açık medya hizmetine yardımcı olmak için kurulmuş bir pilot projeden Bayan Radka Betcheva (Doğu Avrupa Üye İlişkileri – EBU Başkanı) sorumluydu. AB’nin finanse ettiği yeni projenin ilk pilot projeyi ve EBU Ortaklığı Programı’nı artıracağından memnuniyet duyuyor.

EBU Ortaklığı Programı, EBU Üyelerinin yardıma muhtaç olması için 2009 yılında kurulmuştur.

Doğu Avrupa Üye İlişkileri – EBU Başkanı Radka Betcheva konu ile ilgili yaptığı açıklamada:

Batı Balkanlar’daki kamu hizmeti medyası hala siyasi müdahaleye karşı oldukça savunmasızdır. Bu proje cesur bir reform gündeminin üstesinden gelmek ve hızla değişen bir medya ortamına uyum sağlamak için ihtiyaç duydukları acil yardımları sunacak. Ayrıca, daha önce AB tarafından finanse edilen destek projelerinden ve EBU Ortaklık Programı’ndan hız kazanmamızı sağlıyor.

Bu, Batı Balkanlar Projesinde Kamu Hizmeti Medyasına Teknik Yardım’ın geliştirilmesi için EBU ve 5 farklı medya kuruluşu arasında bir işbirliği olacaktır. Bu proje, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) tarafından yönetilecek ve AB’nin özel finansmanı alacaktır.

Projede, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), ORF (Avusturya ulusal yayıncı), Balkan Araştırmacı Raporlama Ağı (BNN) ve Güneydoğu Avrupa için Eurovision Haber Bürosu (ERNO) bürosu yer alacak.

Bu projeden RTVSH (Arnavutluk), BHRT (Bosna-Hersek), RTK (Kosova), MKRTV (Makedonya Makedonya), RTCG (Karadağ) ve RTS (Sırbistan) ulusal yayıncılar yararlanacaklardır.

Konu ile ilgili EBU başkanı Noel Curran’ın yaptığı açıklamada:

AB’den, Konsorsiyum ortaklarımızla birlikte Batı Balkanlar’da PSM için teknik yardım aramayı başardığımızdan memnunum. Bu, bu bölgedeki PSM’nin reformları için çok önemli yardım sağlayacak, en iyi uygulamaların değişimini teşvik edecek ve Doğu Avrupa ile işbirliğimizi derinleştirecektir.

Son yıllarda balkanların bütçe yetersizliğinden dolayı Eurovision’dan çekilmesi veya diskalife edilmesinin önü kapanması hedefleniyor.

EBU geçtiğimiz hafta Makedonya’yı ödenmesi gereken borcu ödemediği gerekçesiyle EBU tarafından yapılan organizasyonlardan men etme kararı almıştı. Makedon kanalı yetkilileri ise bunun nedenini ülkelerinde kurulan yeni hükümete bağlıyor.

Diğer sorun yaşayan ülke ise Bosna-Hersek. Bosna-Hersek 2013 yılından sonra ilk kez 2016 yılında geri dönmüş, o yılda da kanalın cebinden değil İsveçte yaşayan Boşnak şirketi finansmanı olmuştu. 2017 ve 2018 yıllarında Finansal krizde oldukları için yarışmaya katılmanın uygun olmadığı düşüncesindeler.

İlk yorum yapan sen ol!

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*